Funkční trénink aneb vyměňte stroje za pohyb

Již několikrát jsem se setkala s myšlenkou, že židle je ten nejhorší vynález na světě. Přiznám se, že s tím souhlasím. Lidskému tělu je přirozený pohyb, který díky sedavému způsobu života, ustupuje a my stále více času trávíme v sedě. Osm a více hodin v práci, večer u televize, v autě. Nejenže si tím získáváme špatné pohybové stereotypy, ale nadměrné sezení se ne zřídka odráží na našem zdraví. Častěji pociťujeme bolesti zad, krční Právě ty jsou signálem, že tělo je příliš přetížené a potřebuje pohyb a uvolnění. Pokud jste ve fázi, že vás občas něco pobolívá, naplánujte si do svého nabitého diáře i pravidelný pohyb, to je nejlepší prevence!

Stroje, stroje a zase ty stroje!

Stále mně překvapuje, kolik vyznavačů zdravého životního stylu si opět přijdou do fitka opět sednout. Jinými slovy zvolí pro svůj trénink izolované cvičení na strojích. Kromě toho, že opět sedí, procvičí jen jednu svalovou skupinu a s tím se v běžném životě nepotkáme. Jinými slovy naše tělo funguje v řetězcích, tedy jednotlivé svalové skupiny spolu při pohybu spolupracují.

Jaký trénink je pro naše tělo prospěšnější?

Chcete zatočit s nepříjemnými bolestmi, zlepšit kondici, zpevnit postavu? Vyměňte stroje za cvičení s vlastní vahou těla doplněné o činky (jednoručky,velkou činku, kettlebell), pomůcky jako TRX, Bosu, expandry, stepery, Procedos Platform 9 a vrhněte se na funkční trénink, který má svůj základ v rehabilitačním cvičení. A může být skvělou prevencí proti bolesti zad způsobené sedavým zaměstnáním nebo třeba skvělá průprava k běžeckému tréninku.

Co vlastně je funkční neboli 3D trénink?

Definicí na internetu je bezpočet. V zásadě funkční (nebo také často označováno 3D) trénink je takový, který nás učí ovládat naše tělo ve všech rovinách pohybu. Zapojujeme při něm více svalových skupin a trénujeme pohyby. A ne jen izolovaně jednu svalovou skupinu jako je tomu u cvičení na strojích.

Proč je funkční trénink lepší prevencí proti bolestem než cvičení na strojích?
Funkční trénink vychází z pohybů běžného každodenního života, během kterých zapojujete více svalových skupin, a ty spolu spolupracují. Díky tomu má pozitivní vliv na:- znovu

  • získání správných pohybových stereotypů
  • posílení středu těla (který má vliv nemalí vliv na správné držení těla)
  • stabilitu kloubů
  • udržení si svalové rovnováhy
  • zlepšení flexibility
  • zlepšení kondice
  • ale i formování postavy.

Chcete výše uvedených benefitů a svých cílů dosáhnout v nejkratším možném čase? Doporučuji si na začátek domluvit pár lekcí s trenérem. Součástí první hodiny je i diagnostika, díky které vám připraví trénink šitý na míru. A to stojí za to ne?

Přejít nahoru