Novoroční předsevzetí? Začněte letos bez nich

Každý rok je to stejné. Během vánočních svátků a silvestrovských oslav si dopřáváme celou řadu dobrůtek. S novým rokem ve snaze začít znovu a lépe si začneme dávat předsevzetí. Předsevzetí, jako zhubnu, začnu žít zdravěji či omezím sladké, budu více relaxovat. Nově nastavená pravidla se nám obvykle bezprostředně na začátku nového roku dodržet. Třikrát až čtyřikrát se nám podaří zajít si do fitka na trénink, těžší večeře vyměníme za salát s masem, ale s tím jak plyne čas, postupně je přestáváme dodržovat.  Zkuste to letos jinak!

Proč předsevzetí nefungují?

Než to letos zkusíme jinak, nejprve zaostříme na to, kde je vlastně kámen úrazu, že předsevzetí vlastně nikdy nefungují.  Většina z nás chce na sobě pracovat a něco ve svém životě změnit k lepšímu.  S příchodem nového roku si začnete tvořit seznam všechno, co chcete změnit, respektive co byste měli dělat lépe. Právě magické spojení „měla bych“ je onen kámen úrazu. A teď ruku na srdce! Motivuje vás takto definované předsevzetí?  Nebo do změny jdete spíše, protože shazování kil, zdravé vaření, omezování sladkého k novému roku prostě patří? Právě motivace společně s reálně stanovenými cíli vede k trvalé změně (pozn.: mrkněte na článek Role motivace a cílů ve změně životního stylu). Jestliže definujete své životní změny, jako „měla bych“, tak krok v před dopředu udělat můžete a nemusíte. To značí, že motivace není dostatečně silná a tím pádem změna není trvalá.

Udělejte to jinak. Začněte bez předsevzetí

Pracovní tempo se v posledních letech neustále zrychluje, a čas pro nás samotné postupně ustupuje do pozadí. Zkuste začít nový rok s tím, že se budete soustředit sami na sebe a najdete si i ve všední dny chvilku pro sebe. Tento čas pak věnujte něčemu, co vás baví a dodává vám pozitivní energii. Záleží jen na vás, co to bude – jestli hodina pilates nebo hodina francouzštiny. Před lety, kdy mi chyběla energie a chodila jsem unavená z práce, jsem si každý den vyšetřila hodinku a šla jsem běhat a cvičit. A ve finále jsem měla (a do dnes mám) spoustu energie a ještě jsem zapracovala na své postavě. Právě díky jedné věci, která mi dělala radost, a postupně jsem viděla výsledky, jsem do svého života začala přidávat další a další změny. A hlavně začala jsem v okamžiku, jsem se měla dost motivace a stanovené cíle a ne s úderem půlnoci na Silvestra. Nehoňte se tedy za novoročními předsevzetími a udělejte prostě jen něco pro sebe a uvidíte, že to postupně se změny budou nabalovat.

Žijte se lehkostí!

Přejít nahoru