Role motivace a cílů ve změně životního stylu

Změnit životní styl není vždy jednoduchý proces. Často na cestě za vytyčeným cílem musíme překonávat řadu překážek, jako jsou přesčasy v práci či naše vlastní lenost. Abychom je zvládli překonat, je důležité mít dostatek motivace. Právě ta je hnacím motorem ve změně našeho chování. Jinými slovy ji můžeme popsat také jako proces zahájení a následné regulace činnosti, jejímž účelem je dosažení relevantního cíle – kýženého stavu, stavu rovnováhy či spokojenosti. Pokud jste se rozhodli vytvořit si zdravé návyky – zlepšit svůj jídelníček, začít více sportovat, prostě vnést do svého života lehkost, zdraví a celkovou pohodu, bude vám tato hybná síla nápomocna. Díky ní svého záměru dosáhnete!

Než začnete vše od základů měnit, na chvilku zpomalte. Zamyslete se nad tím, co vás ke změně motivuje a zda to jde přímo z vašeho nitra. Vezměte do ruky papír a tužku nebo si otevřete textový editor, nastavte si časovač na dobu deseti minut a zamyslete se nad tím, co vše vás motivuje vykročit vpřed za zdravějším životem. Až bude deset minut za vámi, body si ještě jednou přočtěte. Pokud se přistihnete, že tam máte bod podobný tomuto: „chci zhubnout, protože si partner/rodina přeje, abych byl/a hubenější,“ raději je škrtněte. Říkáte si proč? Motiv totiž nejde z vás, je to spíš přání někoho ve vašem okolí. V okamžiku, kdy se by se cíl neblížil tak rychle, jak jste si představovali, mohl by právě tento bod na motivačním seznamu představovat spíše stres, v horším případě i důvod, proč to vzdát. A to by byla škoda, co myslíte?

Moje zkušenost: Již od střední školy jsem měla několik kil navíc. Někdy trochu více, někdy trochu méně navíc… K životní změně jsem se rozhoupala až v první práci, kde mojí hlavní motivací paradoxně nebyla váha, ale nedostatek energie a neustálý pocit únavy. Ten byl způsobený nadměrným příjmem kaloríi a kávy. To, že se mi povedlo ve finále zhubnout víc jak 20 kg byl příjemný bonus. Teď jsem nejen hubenější, ale cítím se stále plná energie a „věčná“ únava je tatam.

Pohnutky ke změně jsme si ujasnili, což je skvělý začátek. Nyní je třeba stanovit si cíl, respektive cíle. Řekněme, že je vaším záměrem redukce váhy či zlepšení držení těla. Obojí je záležitostí na delší dobu a výsledky se nedostaví hned zítra ani pozítří. Aby vám cesta utíkala rychleji, rozkrájejte hlavní cíl do cílů dílčích, kterých dosáhnete dříve. Příklad ideálního dílčího cíle je zhubnout 4 kila za 4 týdny. Radost z jeho dosažení vás pak bude motivovat ve vaší snaze o změnu. A kdyby přišly krizové momenty, právě dílčí úspěch vám pomůže nevzdat se a vytrvat.

Tak, opět si vezměte tužku do ruky a definujte svůj hlavní cíl a dílčí cíle. K nim si napište seznam drobných změn, které začnete postupně zařazovat do svého běžného života a které podpoří vaše úsilí. Skvělým příkladem je, že přestanete sladit kávu nebo budete pít džus jen ráno k snídani. O tématu změn bude ještě řeč v některém z dalších článků. Dnes jste vykročili tím správným směrem změnit váš život. Držím vám palce, ať se to podaří!

Přejít nahoru