Zatočte s chutěmi na sladké

Každého z nás občas přepadnou chutě na sladké. Ovšem odolat takovým chutím nebývá jednoduché. Někdy je zaženeme, až když sníme tabulku mléčné čokolády nebo podobnou laskominu.  Na to, jak s choutkami zatočit a minimalizovat cukr v potravě, teď spolu zaostříme.

Nejčastější příčiny chuti na sladké

Minimum volného času a vražedné pracovní tempo spojené se stresem či nedostatkem spánku může vést k tomu, že nemáme chuť nebo čas se najíst. Tělu se tak logicky nedostává potřebných živin a dochází k úbytku energie, ze které můžeme čerpat pro denní provoz. Tělo začne reagovat, a dostaví se chuť na sladkou laskominu.

Častou příčinou touhy po čokoládovém dortíku či třeba zmrzlinovém poháru bývá nesprávný jídelníček – nedostatek nebo naopak nadbytek sacharidů. Ve snaze zhubnout do plavek nebo dostát svému novoročnímu předsevzetí často příjem sacharidů omezíme, a později tak bojujeme s chutí na dobrotu plnou cukrů. Druhou nejčastější chybou a důvodem, proč sáhneme po cukrovince, je naopak nadbytek sacharidů a nedostatek bílkovin. Místo pořádného oběda do sebe za pochodu hodíte bílou bagetu s dresinkem, který obsahuje spoustu cukru. Naše tělo sice energii dostane, ale díky vysokému glykemickému indexu* pokrmu se po chvíli dostaví pocit hladu, případně chuť na sladké.

Sladkou chuť máme spojenou s pozitivními emocemi – pocitem klidu, harmonie a rovnováhy. Jinými slovy se v našem těle zvyšuje hladinu serotoninu, která působí blahodárně na naši psychiku. Není divu, že se chutě na sladké vynořují v okamžicích, kdy naše psychika dostává zabrat. Pokud po sladkostech saháte jen v zátěžových situacích, nelamte si tím hlavu. Dopřejete-li si něco sladkého pokaždé, když vás vytočí kolega v práci, něco se vám nepodaří či se pohádáte s partnerem, je to signál, že se sladká laskomina stává vaší opěrnou berličkou. V tomto okamžiku je vhodné se zastavit a zamyslet nad tím, co nás činí nespokojenými a jak svůj život dostat do větší rovnováhy. Tou správnou cestou může být třeba zlepšení životního stylu.

Jak chutě na sladké zkrotit?

Skvělým startem krotícího procesu je opět monitoring – to už znáte. Vezměte svůj zápisníček, do kterého jste si dělali poznámky o skladbě a harmonogramu vaší potravy. Zapisujte si nejen čas, složení a množství jídla, ale soustřeďte se i na vaše pocity. Přidejte poznámky o tom, jak jste se cítili před a po snědení sladkosti. Své zápisky porovnejte s poznámkami celkovými a zaměřte se na to, jestli je ve vaší stravě vyvážený poměr sacharidů a bílkovin. Zaměřte se také na jídlo, které cukry obsahuje.

V okamžiku, kdy máte vše zmapované, udělejte čistku ve vaší skříni s potravinami a lednici. Vyházejte sladké pečivo, jogurty, slazené müsli tyčinky, sušenky, kečup, mléčnou a bílou čokoládu, ochucené minerálky, sladké nápoje… Kromě sladkostí se zaměřte také na potraviny, ve kterých jsou cukry obsaženy, třeba na kupované dresinky do salátů a k masu. První dny mohou být nepříjemné, protože se vám budou chutě na sladké vracet. Ale pokud nebudete mít doma žádnou laskominu, pravděpodobně nepoběžíte do obchodu jen pro jednu čokoládu. Berte nepřítomnost všech sladkých produktů ve vaší domácnosti jako překážku, která vás dělí od podlehnutí svým chutím.

Klíčem k tomu, jak zkrotit vaše chutě, je vyvážená strava. Zařaďte do svého jídelníčku kvalitní sacharidy – pohanku, jáhly, celozrnnou rýži, amarant, ovesné vločky, luštěniny (čočku, hrách, fazole), brambory, batáty, zeleninu a ovoce. Dodají vám potřebnou energii a mají nízký glykemický index. Z uvedených obilovin si můžete udělat sladké kaše plné ovoce, které jsou výborné k snídani. A když vás přepadne chuť na něco sladkého i přes den, můžete ji zahnat třeba nepečeným dezertem z tvarohu s ovocem a kapkou medu (opravdu jen kapkou, protože i med cukr obsahuje). Dodají vám navíc bílkoviny a hodí se i jako svačinka. Uvidíte, že i vaše psychika tuto změnu ocení. Určitě pak budete lépe zvládat stresové situace, a dokonce bez čokolády!

Ze života: Sladké potraviny byly dříve součástí i mého jídelníčku. Čokoláda mi pomáhala ve stresových situacích, jako jsou třeba zkoušky v autoškole nebo učení se na státnice. Když jsem „najela“ na vyváženou stravu, byla jsem překvapená, jak rychle mé choutky ustoupily. Získala jsem navíc spoustu energie. Ano, sem tam mám tzv. cheating, kdy si dopřeji. A to doporučuji i vám. Ale ideálně až v okamžiku, kdy své chutě budete mít pod kontrolou ;-).

Držím vám palce, ať své chutě brzy zkrotíte a udržíte je na uzdě ;-).

P. S.: A nezapomeňte, důležitý mezník a počátek všeho je zatočení s cukrem v kávě a čaji.

*glykemický index = hodnota, která určuje, jak rychle se sacharidy získané ze stravy přemění na glukózu, a míru uvolněného inzulínu ze slinivk31

Přejít nahoru